Aktuality

Cenu F. Peroutky za rok 2018 získali Jaroslav Kmenta a Ondřej Kundra

Společnost Ferdinanda Peroutky udělila ve středu 6. února prestižní novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2018. V Centru současného umění DOX je převzali redaktor Reportéra Jaroslav Kmenta a redaktor Respektu Ondřej Kundra. 

Jaroslav Kmenta působí jako investigativní novinář časopisu Reportér. Po studiu nymburského gymnázia absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Během sametové revoluce spoluzakládal nymburskou organizaci Občanského fóra a od roku 1990 byl zastupitelem města. V roce 1991 nastoupil na pozici redaktora ve zpravodajské agentuře ČTK, kde se věnoval školství a pak armádě. V roce 1993 začal pracovat v Mladé frontě DNES. Od roku 2000 postupně prošel redakcemi Zemských novin, Supru, Impulsu a Instinktu. V roce 2003 se do Mladé fronty vrátil a zůstal dalších deset let. Od roku 1999 vydal 12 knih.

”Jaroslav Kmenta ví hodně o tom, jak se u nás už třicet let dělá politika, jak je někdy propojená s byznysem, jak funguje podsvětí, jak si premiér Gross koupil byt, jak to bylo se sponzory ODS, s Mrázkem a Krejčířem, jak svou stranu řídil Vít Bárta, jak přišel k majetku Andrej Babiš atd. A dost možná ví i několik věcí, které zatím nenapsal,”  vyzdvihuje u Kmenty autor laudatia Martin Groman.

Osmatřicetiletý Ondřej Kundra má na kontě sedmnáctiletou práci v redakci Respektu, s níž začal spolupracovat už v roce 1999 jako student žurnalistiky. Stálým členem redakce je od roku 2002. Od května 2008 vede domácí rubriku Respektu, od září 2009 pak rubriky Politika a Společnost. Ve svých textech popisuje především dobrodružný svět české politiky se zaměřením na korupci a veřejné zakázky. Vedle Putinových agentů má na kontě také knihu Meda Mládková: Můj úžasný život a spolu s redakčním kolegou Tomášem Lindnerem knihu Můj syn terorista. V březnu mu vyjde další pozoruhodná kniha Vendulka.

„Jak patrno, Ondřej Kundra se dlouhodobě věnuje silným tématům. Zdeptaný se zatím necítí, stále má motivaci. Není rozčarován tím, že i když vypátrá nepravost, nepřispěje to k okamžité změně k lepšímu. Nevidí důvod propadat skepsi; někdy se něco podaří, jindy hned ne. Ale klíčové je se nevzdávat. Je potřeba pracovat dlouhodobě, dovádět případy do konce,“ říká ve svém laudatiu Libuše Koubská.

Na předávání cen naváže i beseda s letošními laureáty na téma Co investigativní žurnalistika dokáže a co ne v Knihovně Václava Havla 26. března v 19:00. 

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí jeho narození. Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické.

Partnerem Společnosti Ferdinanda Peroutky je již třetím rokem Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který chce zaručit pluralitu a svobodu českých médií jako jednu ze základních pojistek liberální konstituční demokracie a prozápadního směřování České republiky.

Dále se Společností Ferdinanda Peroutky spolupracuje Centrum současného umění DOX, ve kterém se koná předávání Ceny FP. Partnerem je rovněž Martin Jan Stránský a jím vydávaný internetový magazín Přítomnost.