Aktuality

Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015 získali Luboš Dobrovský a Marek Wollner

Sdružení Ferdinanda Peroutky udělilo ve čtvrtek 4. února 2016 prestižní novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2015. V Centru současného umění DOX převzali bývalý velvyslanec a novinář Luboš Dobrovský a novinář, šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner. Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje vždy k výročí jeho narození Sdružení Ferdinanda Peroutky, letos to bylo už po dvaadvacáté.

Luboš Dobrovský začínal svou novinářskou dráhu v Československém rozhlase, působil jako zpravodaj v Polsku nebo Moskvě. Po roce 1968 prošel redakcemi Listů a Plamene, rychle ale skončil ve vnitřním exilu. Také tam se ale věnoval překládání a psaní. Po roce 1989 vystřídal několik politických postů, byl například ministrem obrany či vedoucím kanceláře prezidenta republiky. „Více než ideologie, více než osobní cíle a více než vzletnost myšlenek, jsou mu fakta, realita a vlastní úsudek,“ říká ve svém laudatiu na Luboše Dobrovského Martin Groman a připomíná jeho loňská slova pronesená 17. listopadu při předání Cen paměti národa: „Války vyhánějí lidi z jejich domovů. Pomoci jim v nouzi, bychom měli považovat za samozřejmost. Mnozí to za samozřejmost nejen nepovažují, ale je jim to podnětem k nenávisti. Je smutné, že musíme sbírat odvahu, abychom svou pomoc oněm vyhnancům nabízeli i přes odpor samého prezidenta a také a zejména přes onen tragický teroristický útok, ke kterému došlo v Paříži. Je se co obávat teroristických útoků. Nepochybně. Propadnout však strachu a připustit vítězství nenávisti nad rozumným a naší kultuře odpovídajícím řešením, to ovšem nesmíme.“  

Marek Wollner působil v Lidových novinách, Respektu a spoluzakládal časopis Týden. Od roku 1999 pracuje v televizi.  Když vznikl pořad Reportéři ČT stal se jeho redaktorem, postupně i moderátorem a o rok později dramaturgem, který mu vtiskl jeho investigativní charakter. Wollner je v současnosti šéfredaktorem reportážní publicistiky ČT, kam vedle Reportérů ČT patří ještě pořady 168 hodin a Černé ovce. „Dobrý investigativní novinář musí mít analytické myšlení a musí být schopný vidět problém ze všech stran. Nesmí se bát politiků a státních úředníků. Marek Wollner dokáže být k tomu všemu ještě urputný“, vyzdvihují u Wollnera autoři jeho laudatia Terezie Kaslová a Jan Dražan.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Sdružení Ferdinanda Peroutky, a to vždy v předvečer výročí Peroutkova narození. Letos je tomu již neuvěřitelných 121 let. Vyznamenání by měli vykazovat vlastnosti, které Ferdinanda Peroutku zdobily především, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědni za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce musí mít mimořádnou úroveň násobenou preciznosti výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické.

Letošní laureáti Ceny Ferdinanda Peroutky obdrželi skleněné plastiky a exkluzivní plnicí pera značky Parker, která věnovala společnost ACTIVA spol. s.r.o., výhradní distributor těchto značek luxusních psacích potřeb v ČR. Jednou ze základních kulturních hodnot naší civilizace je písmo. V průběhu staletí jsme písemnou formou zaznamenávali události nejdříve seříznutým rákosem či bambusem, pak husími brky či štětci a nakonec jsme vše vyměnili za moderní psací nástroje. Novináři či publicisté jimi píši své komentáře či postřehy k dění ve společnosti.  Co jiného tedy spojit s cenou Ferdinanda Peroutky, než luxusní pero, které ponese otisk svého majitele, a to doslova, neboť při psaní plnicím perem se hrot přizpůsobí stylu psaní toho, kdo s ním píše.  Pera Parker modelové řady Sonnet jsou zpracovaná v nadčasovém elegantním provedení s hrotem z 18karátového zlata a rafinovaným využitím motivu šipky na klipu.  Parker Sonnet představuje designerskou tradici značky Parker.