Aktuality

Cenu Ferdinanda Peroutky předáme 4. února 2016

Sdružení Ferdinanda Peroutky udělií ve čtvrtek 4. února 2016 prestižní novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2015. Letos se tak poprvé stane v holešovickém Centru moderního umění DOX.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky byly poprvé uděleny za rok 1995, a to vždy v předvečer výročí Peroutkova narození. Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které Ferdinanda Peroutku zdobily především, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědni za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce musí mít mimořádnou úroveň násobenou preciznosti výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické. Laureáti obdrží skleněné plastiky a exkluzivní plnicí pera.

Mezi nositeli této Ceny najdeme přední české novináře a spisovatele jako Petra Procházková, Alexandr Mitrofanov, Petr Nováček, Sabina Slonková, Jiří Kubík, Jiří Hanák, Josef Klíma, Jiří Kovtun, Karel Hvížďala, Ivan Medek, Erik Tabery, Pavel Kosatík, Ludvík Vaculík, Jaroslav Spurný, Petr Příhoda, Petr Fischer nebo Jiří Peňás a další. V loňském roce ji obrdželi Petr Třešňák a Martin Veselovský.

Pozvánka