Aktuality

Zemřel někdejší člen Společnosti Ferdinanda Peroutky Jan Petránek

Ve věku 86 let zemřel 10. listopadu 2018 Jan Petránek, výrazná osobnost české žurnalistiky a někdejší člen Společnosti Ferdinanda Peroutky.

Jan Petránek patřil k silné generaci žurnalistů, kteří změnili tvář Československého rozhlasu v 60. letech. Tehdy působil například jako zahraniční zpravodaj v Sovětském Svazu. Byl členem redakce mezinárodního života, díky které získávali posluchači nezkreslený přehled o dění v zahraničí. Pravidelná setkání zpravodajů byla velmi spontánní a radostná.

V srpnu 1968 byl Jan Petránek jedním z těch, kdo vysílali z ostřelované budovy Rozhlasu. Pak následovaly první politické represe. Ještě před tím, než nové vedení rozhlasu Petránka vyhodilo, stihl ještě v roce 1969 okomentovat v přímém přenosu přistání na Měsíci:

„První pozemšťan se dostává na povrch Měsíce. Za šest minut, čtyři hodiny našeho času, první krok. A zde je krásný výrok: Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“

Za normalizace nesměl pracovat jako novinář a po podpisu charty 77 se mohl živit jen manuální prací. Po roce 1989 pak následoval velký návrat a příležitost odborně komentovat dění ve světe. Kromě toho byl také textařem, psal třeba pro skupinu Šanson – věc veřejná, se kterou i vystupoval.

iRozhlas o úmrtí Jana Petránka