Aktuality

Ferdinand Peroutka v Loosově interiéru v Plzni

Martin Groman a Terezie Kaslová ze Společnosti Ferdinanda Peroutky přiblíží 18. října 2018 od 18:00 v působivé atmosféře plzeňského Loosova interiéru v Bendově ulici 10 osobnost Ferdinanda Peroutky. 

Je důležité, aby Peroutku veřejnost nevnímala jen jako jméno na stránkách učebnic dějepisu, ale si lidé vyhledávali jeho myšlenky, texty, divadelní hry i prózu. Např. nadčasový román Oblak a valčík, přibližující nelehké období našich dějin za druhé republiky, nacistické okupace i krátce po válce, kdy se česká společnost vydala cestou, která určila další nelehká desetiletí její historie. Stejně tak jeho novinářskou práci z doby první republiky i exilu.

Připomenuta bude také Peroutkova první žena Marie Janotová právě ve vzpomínkách Peroutkovy vnučky, paní Terezie Kaslové. K vidění bude v rámci přednášky i unikátní portrét Marie Janotové, první manželky Ferdinanda Petoutky, vytvořený Editou Hirschovou v Paříži (malířkou, zavražděnou v počátcích holokaustu). Galerijní kopie obrazu je k vidění v plzeňském Brummelově domě (odkud bude na přednášku také zapůjčena).

Po přednášce budou mít zájemci možnost se zúčastnit zkrácené komentované prohlídku Loosova interiéru bytu Krausových.

Akci ve spolupráci s organizací Plzeň -TURISMUS pořádá Středisko západočeských spisovatelů v rámci Plzeňského literárního festivalu (PLIF) 2018. Aktuální informace k programu najdete na www.adolfloosplzen.cz.

Vstupenky lze zakoupit na prodejních místech portálu Plzeňská vstupenka i přímo na jeho webu: http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/akce/18557-ferdinand-peroutka