Aktuality

Začátek května ve znamení kvalitní žurnalistiky

V Kasárnách Karlín se 2. května 2019 konal již druhý ročník konference Novinářské fórum. Akci, jejímž hlavním cílem je sdílení informací, zkušeností a přístupů, pořádaly Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Nadace OSF a Společnost Ferdinanda Peroutky.  Letošní Novinářské fórum zahájila oceňovaná finská investigativní reportérka Jessikka Aro, která se od roku 2014 zabývá fenoménem pro-kremelských trollů na sociálních sítích a tomu, jak ovlivňují debatu v zahraničí. 

V průběhu dopoledne a brzkého odpoledne se uskutečnily tři panelové debaty. První z nich bude věnována současné novinařině v datech a diskutovali výzkumná pracovnice a manažerka Nielsen Admosphere Hana Friedlaenderová, Marína Urbániková z Katedry mediálních studií a žurnalistiky MU, která vede kurzy zaměřené na metody a techniky výzkumu a v rámci výzkumné činnosti se věnuje profesionalizaci novinářů a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka a další.

Ve druhé panelové debatě s názvem „My a svět“ o situaci v zahraničních redakcích českých médií diskutovali redaktorka z měsíčníku Reportér Adéla Tallisová Dražanová, vedoucí zahraniční redakce ČT Michal Kubal a redaktor HlídacíPes.org Vojtěch Berger. “V posledních letech česká média informování ze světa podceňovala. Teď se to možná mírně zlepšuje. Ale mít své zahraniční zpravodaje, to stojí balík, a tak si je nemůže každý vydavatel dovolit. Navíc český čtenář zrovna zprávy ze světa nevyhledává. Přispívá to našemu uzavírání se před světem,” říká předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman. 

Hosté posledního panelu hovořili o práci s utajenými zdroji při získávání citlivých informací a o způsobu jejich ověřování. V panelu byli šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková, vedoucí domácí rubriky týdeníku Respekt Ondřej Kundra a editor časopisu Reportér Michal Musil. 

Na panelové debaty navázaly v pozdějším odpoledni tři workshopy.

Na den nabitý přednáškami a workshopy večer navázalo slavnostní předávání Novinářských cen za rok 2018, které se uskutečnilo v divadle Jatka 78. Nadace OSF během něj již podeváté ocenila nejlepší žurnalistické práce, které vznikly v uplynulém roce. “Propojení Novinářské ceny a Novinářského fóra do jednoho dne mi přijde skvělé. Naším dlouhodobým cílem je posilování české žurnalistiky. A to skrze dobré příklady a sdílení zkušeností,” dodává k termínu konání akcí ředitel Nadace OSF Robert Basch.

 

 

foto Michael Kratochvíl